Zespół z Raculi

zobacz zdjęcia


Zespół muzyczny przy Domu Kultury w  Raculi powstał w 1971 r.

Założycielami zespołu byli uczniowie ówczesnej siódmej klasy szkoły podstawowej Mirek Bombik i Roman Gabryś. Jako wokalistki występowały koleżanki z klasy a na gitarze basowej grał Jurek Ulanicki. Długie włosy i przesiadywanie uczniów w „klubie” były dla niektórych nauczycieli „problemem” i młodzi muzycy mieli swego czasu „ciężkie życie” w szkole, w wyniku czego dziewczyny zrezygnowały z  dalszego udziału w zespole. Mirek z Romanem próbowali działać dalej, ale jednak bez większego sukcesu i dopiero po opuszczeniu szkoły podstawowej udało im się ….. Roman brał lekcje gry na perkusji w „Spożywczaku” w Nowej Soli a Mirek udoskonalał swoja grę na gitarze w Elektryku. Z zespołu z Kisielina dołączyli do nich basista Edek Jurasek i wokalistka Danuta Maciejewska. W „Dance” zespół znalazł wreszcie solistkę z prawdziwego zdarzenia, która dysponowała już sporym doświadczeniem na scenie i znakomicie czuła bluesa. Mieli tez poparcie ówczesnego naczelnika Gminy oraz kierownika Domu Kultury.  Co było w tamtych czasach nieodzowne by zdobyć sprzęt muzyczny, który był przydzielany zawsze „od góry”. W tym składzie zespół pozostawił najgłębsze ślady w swej muzycznej działalności:  grali na dożynkach, sobótkach w Droszkowie i innych  imprezach organizowanych przez Gminę Racula oraz przez Dom Kultury.  Dużym powodzeniem cieszyły się też wtedy tzw. „zabawy ludowe”. W repertuarze zespołu znalazły się utwory które królowały w tamtych latach na listach przebojów Radia Luxemburg oraz popularnych polskich zespołów i mniej znanych, które nie wiadomo skąd przynosiła Danka. Oczywiście musiały to być piosenki, które można było zagrać w tak minimalistycznym składzie jak perkusja, gitara, gitara basowa i śpiew.

Zespół muzyczny brał też udział w turnieju trzech gmin w Nowogrodzie Bobrzańskim gdzie w jednej konkurencji muzycznej „Kultura” zdobył Pierwsze miejsce.

Po pewnym czasie Danuta odeszła do zielonogórskiego zespołu „Układ”, z którym zakwalifikowała się do finałowego koncertu w „Opolu”, co było ogromnym sukcesem. Mirek z Romanem grali jeszcze w zespole w Ekonomiku    w Zielonej Górze. Od wyjazdu Romana do Niemiec w 1976 roku każdy już chodził swoimi drogami ale nadal  mieli kontakt z muzyką.Strona główna